خبرگزاری میزان- قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: کارگران از همان روز اول اشتغال مشمول قانون تامین اجتماعی هستند و کارفرما هم از همان ماه اول باید نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران اقدام کنند.
تاریخ انتشار: 16:21 - 20 شهريور 1398
- کد خبر: ۵۴۸۹۱۵

آیا توافق کارفرما و کارگر برای بیمه نکردن کارگر قانونی است؟به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، محمد حسن زدا، قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: یکی از پرسش‌هایی که عموما از سوی بیمه شدگان و یا کارگران پرسیده می‌شود این است که آیا کارگر و کارفرما می‌توانند ضمن توافق از ادامه بیمه پردازی خودداری کنند.

بیمه کارگران اجباری و تکلیفی برعهده کارفرمایان است

وی در ادامه بیان کرد: در این رابطه یادآور می‌شوم که در فصل هشتم و ماده ۱۴۸ قانون کار کشورمان به صراحت بر بیمه اجباری کارگر توسط کارفرما تاکید دارد. طبق این قانون بیمه کارگران اجباری و تکلیفی برعهده کارفرمایان است که به هیچ وجه نمی‌توان از آن استنکاف کرد.

قائم مقام مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: ماده ۱۴۸: کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون {قانون کار}مکلفند بر اساس قانون تامین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.

زدا در ادامه بیان کرد: همچنین در مواد ۳۶ و ۳۹ قانون تامین اجتماعی و آیین نامه نحوه تنظیم لیست نیز کارفرمایان مکلف شده‌اند ضمن کسر حق بیمه سهم بیمه شده و افزودن سهم خود نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام نمایند. بنابر‌این طبق قانون در هرحال کارفرما مسئول ارسال لیست و پرداخت حق‌بیمه کارکنان شاغل به سازمان تامین اجتماعی می‌باشد.

انتهای پیام/

۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
خدمات الکترونیک داخل خبر
خدمات الکترونیک داخل خبر
آخرین اخبار گروه جامعه
خدمات الکترونیک داخل خبر
عکس-جامعه-داخلی
عکس-جامعه-داخلی
عکس-جامعه-داخلی
آخرین اخبار
جامعه-زندانیان