کد خبر: 413949
تاریخ انتشار: 13:36 - 02 ارديبهشت 1397 - 2018 April 22
خبرگزاری میزان- اگر شوهری که فوت شده، دارای فرزند یا نوه نباشد، سهم‌الارث همسرش از اموال او دو برابر زنانی خواهد بود که همسر مرحومشان دارای فرزند باشد. کارشناسان وکیل‌آنلاین در این مورد توضیح داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره سهم‌الارث زن از اموال شوهر این است:

سلام ۱/۸ ارث زن از زمین و ساختمان و اشجار و اموال دیگر به چه صورتی هست؟ با تشکر.

پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین: مطابق ماده ۸۶۱ قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد؛ به شرط اینکه در عقد دائم او بوده و قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. اما ماده ۸۸۰ قانون مدنی می‌گوید: اگر زن که وارث شوهر است، او را به قتل عمد رسانده باشد، ارث نخواهد برد.
اگر شوهر در زمان فوت هیچ فرزند یا نوه‌ای از همسرش یا از همسران قبلی نداشته باشد، زن از اموال مرد یک چهارم ارث می‌برد. در غیر این صورت یک هشتم از اموال مرد را به ارث خواهد برد. به عبارت دیگر زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، یک هشتم از اموال منقول، یک هشتم دیگر نیز از قیمت اموال غیرمنقول از جمله عرصه و عیان ساختمان و زمین ارث خواهد برد.
 
انتهای پیام/
۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آخرین اخبار گروه حقوق و قضا
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
حقوق و قضا-داخلی-جامعه
حقوق و قضا-داخلی-جامعه
حقوق و قضا-داخلی-جامعه
حقوقی-زندانیان