کد خبر: 392672
تاریخ انتشار: 16:25 - 11 بهمن 1396 - 2018 January 31
خبرگزاری میزان- انتقال مال به دیگری به قصد فرار از دِین، حبس دارد. کارشناسان وکیل‌آنلاین در این مورد توضیح داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره فرار از دِین این است:

سلام به شما کارشناسان گرامی بنده برای کسی ضامن شدم از بانک وام گرفته وسند آپارتمانم را رهن بانک گذاشتم واکنون ایشان وام را برگشت نداده وبرای آپارتمان بنده بانک اجرا در آورده آیا بنده می‌توانم از گیرنده وام شکایت کنم ودرضمن می‌توانم برای او توقیف اموال در بیاورم واگر ایشان دراین چند روز قبل از شکایت وتوقیف اموال دارایی‌های خود را به نام شخص دیگر کند یا بفروشد این مامله قابل برگشت است ومی توان آن راعمل فرار از دین تلقی کرد ومعامله را فسخ کرد واگر خریدار تمام پول معامله را پرداخته باشد وطرف آن را خرج کرده باشد چکار می‌توان کرد؟

پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:
در صورتیکه از بابت بدهی وام گیرنده، مبلغی را پرداخت نمایید به همان میزان می‌توانید به وی مراجعه نمایید.
از طرفی دیگر مطابق ماده ۲۱ قانون نحوه‌ی اجرای محکومیت‌های مالی، انتقال مال به دیگری به هر نحو به وسیله مدیون با انگیزه فرار از ادای دین به نحوی که باقی مانده اموال برای پرداخت دیون کافی نباشد، موجب حبس تعزیری یا جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم‌به یا هردو مجازات می‌شود و در صورتی که منتقل‌الیه با علم به موضوع اقدام کرده باشد، در حکم شریک جرم است. دراین صورت عین مال و در صورت تلف یا انتقال، مثل یا قیمت آن از اموال انتقال گیرنده به عنوان جریمه اخذ و محکوم‌به از محل آن استیفاء خواهد شد.
۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آخرین اخبار گروه حقوق و قضا
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
حقوق و قضا-داخلی-اقتصادی-
حقوق و قضا-داخلی-اقتصادی-
حقوق و قضا-داخلی-اقتصادی-
حقوقی-زندانیان