کد خبر: 385536
تاریخ انتشار: 08:39 - 23 دی 1396 - 2018 January 13
خبرگزاری میزان- قانون حمایت خانواده بخش دادگاه خانواده در ماده ۲ بیان می‌کند: دادگاه خانواده با حضور رئیس یا دادرس علی البدل و قاضی مشاور زن تشکیل می‌گردد.

آیا حضور قاضی مشاور زن در دادگاه تجدید نظر رسیدگی کننده به دعاوی خانواده ضروری است؟به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، قانون حمایت خانواده بخش دادگاه خانواده در ماده ۲ بیان می‌کند: دادگاه خانواده با حضور رئیس یا دادرس علی البدل و قاضی مشاور زن تشکیل می‌گردد.


قاضی مشاور باید ظرف سه روز از ختم دادرسی به طور مکتوب و مستدل در مورد موضوع دعوی اظهارنظر و مراتب را در پرونده درج کند.

قاضی انشاء کننده رای باید در دادنامه به نظر قاضی مشاور اشاره و چنانچه با نظر وی مخاف باشد با ذکر دلیل نظریه وی را رد کند.

این ماده دارای تبصر ذیل می‌باشد:

تبصره- قوه قضاییه موظف است حداکثر ظرف پنج سال به تامین قاضی مشاور زن برای کلیه دادگاه‌های خانواده اقدام کند و در این مدت می‌تواند از قاضی مشاور مرد که واجد شرایط تصدی دادگاه خانواده باشد استفاده کند.

طبق نظریه مشورتی شماره ۷/۹۲/۲۰۵۰ – ۱۳۹۲/۱۰/۲۸ اداره کل حقوقی قوه قضاییه سوال پیش می‌آید آیا حضور قاضی مشاور زن در دادگاه تجدید نظر رسیدگی کننده به دعاوی خانواده ضرورت دارد یا خیر؟

در پاسخ به سوال مطرح شده می‌توان گفت: لزوم حضور قاضی زن مشاور در ماده ۲ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ مخصوص دادگاه خانواده است.

در دادگاه تجدیدنظر که به تجدید نظر خواهی از آراء دادگاه خانواده رسیدگی می‌کند حضور قاضی مشاور زن پیش بینی نشده است.

انتهای پیام/
۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آخرین اخبار گروه حقوق و قضا
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
حقوق و قضا-داخلی-فضای مجازی
حقوق و قضا-داخلی-فضای مجازی
حقوق و قضا-داخلی-فضای مجازی
حقوقی-زندانیان