کد خبر: 222356
تاریخ انتشار: 11:57 - 28 شهريور 1395 - 2016 September 18
خبرگزاری میزان- آیا پرداخت وام از سوی اشخاص به دیگران و مطالبه سود از ایشان، ربا بحساب می‌آید؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.
به گزارش خبرگزاری میزان، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره تشخیص وام ربوی این است:

با سلام در تاریخ 94/6/2 مبلغ 27/000/000تومان پول به یه خانم بعنوان قرض دادم که به مدت 2 ماه پول را برگرداند و مبلغی سود بدهد. 4ماه سود داد. حالا یکسال هست که نه سود داده و نه پول داده و متوجه شدم که کلاهبردار است و از خیلی از افراد اخاذی میگند مبلغ 40/000/000تومان سفته دارم و نمیدونم که سفته‌ها را به اجرا بگذارم یا نه ... ایا این کار من جرم محسوب میشود؟

پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:
برابر ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنسِ مکیل و موزون معامله نماید و یا زاید بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید، ربا محسوب و جرم شناخته می‌شود.
مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.
فلذا و با عنایت به مطالب ذکر شده از طرف شما موضوع قرض نیست؛ چه اینکه در قرض، پرداخت سود و اصافه بر مبلغ اصلی منتفی است.
۱) نظرات ارسالی شما، پس از تایید توسط خبرگزاری ​میزان​ ​در سایت ​منتشر خواهد شد​.​
۲) خبرگزاری میزان٬ نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۳) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۴) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .
نام:
ایمیل:
* نظر:
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
آخرین اخبار گروه حقوق و قضا
آزمون قضاوت-حقوق و قضا-داخلی
حقوق و قضا-داخلی-فرهنگی
حقوق و قضا-داخلی-فرهنگی
حقوق و قضا-داخلی-فرهنگی
حقوقی-زندانیان